loading

MASZ PYTANIA ?

ZADZWOŃ: 511 336 717

 

 

Okulary przeciwsłoneczne   

 

      

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko element ubioru

 

Okulary przeciwsłoneczne, to chyba najpopularniejszy dodatek ubioru w sezonie letnim. Spełnia on nie tylko walory estetyczne, ale także zdrowotne. Na rynku jest wiele marek oferujących okulary przeciwsłoneczne, w przeróżnych kształtach i fasonach,ale to nie znaczy że wszystkie te produkty sa dobre dla naszych oczu.

Okulary przeciwsłoneczne są elementem wyjątkowo zaniedbywanym,najczęściej traktowane są jako wydatek jedno sezonowy. Wiąże się to z tym że kupujemy słabej jakości okulary, na bazarach bądź na stoiskach z ubraniami, które nie chronią naszych oczu a wręcz odwrotnie, jeszcze bardziej im szkodzą. Częstą przyczyną takich zakupów jest (rzekomo) niska cena. Niektórzy producenci wręcz okłamują klientów pisząc nie prawdę na zawieszkach przy okularach: Najczęściej jest to "UV400". Co często wogóle nic nie ma wspólnego z okularami na których jest taka zawieszka, czy naklejka. To poprostu chwyt marketingowy. Ochrona UV to nie tylko tak powszechnie używane "UV 400". Promienie słoneczne emitują promieniowanie ultrafioletoweo długości fal od 200 do 400 nanometrów. Czyli UV 200-400nm. Promienie słoneczne, które w okresie letnim jak również i zimowym są wyjątkowo intensywne dla naszych oczu, mogą spowodować wiele trwałych uszkodzeń w narządach wzroku w przypadku braku jego ochrony. Okulary przeciwsłoneczne które nie posiadają tej ochrony jeszcze bardziej szkodzą naszym oczom. Powodem jest najczęściej ciemna plexi przed naszymi oczami i w efekcie rozszerzają się nasze źrenice. Rozszerzone źrenice = mniejsza naturalna ochrona oka, okulary które nie filtrują odpowiednio UV, jeszcze bardziej się do tego przyczyniają. Objawami są często zawroty głowy, nudności.

 

Okulary przeciwsłoneczne, gdzie kupować?

Na pewno należy odrzucić okulary przeciwsloneczne ze straganów ulicznych, które kosztują 10-40 zł. One na pewno nie posiadają filtrów UV, choć takie informacje zapewne będą na nich widnieć. Produkcja dobrej jakości soczewek przeciwsłonecznych jest kosztowna i nie ma się co oszukiwać, że za podaną wyżej kwotę zakupimy okulary z soczewkami dobrej jakości. Tak samo omijamy stoiska w sieciówkach ubraniowych. Często takie stojaczki stoją przy kasach. Nie łudźmy się, że jak okulary mają logo znanej marki ubraniowej, są dobrej jakości. One poprostu mają pasować do bluzki zakupionej w tym sklepie. Okulary kupuj tylko u dobrego optyka, buty w sklepie obuwniczym a zęby wstawiaj u dentysty. Warto to zapamiętać, tylko wtedy będzie 100% satysfakcji z zakupionego produktu, bądź z wykonanej usługi i nie będziesz się czuł oszukany. Kupując okulary u optyka możemy być spokojni o ich jakość, ale jeśli jesteśmy nieufni, można sprawdzić czy okulary są atestowane. Każde okulary spełniające podstawowe normy i posiadające filtr UV oznaczone są specjalnymi symbolami. Najczęściej jest to CE ale może być również, EN 166:2001, 89/686/EWG, EN 1836+A1:2009 czy ISO 9001:2000. W naszym salonie wszystkie okulary dodatkowo sa sprawdzane pod kątem jakości. Współpracujemy tylko z zaufanymi producentami którzy oferują produkty najwyższej jakości.

 

 

 

Jakie rodzaje ochrony są dostępne?

 

Filtr UV

 

      Promienie słoneczne emitują promieniowanie ultrafioletowe o długości falod 200 do 400 nanometrów. Czyli UV 200-400nm.  Promienie słoneczne, które w okresie letnim jak również i zimowym są wyjątkowo intensywne dla naszych oczu, mogą spowodować wiele trwałych uszkodzeń w narządach wzroku w przypadku braku jego ochrony. W zależności od mocy chroni on oczy częściowo, bądź całościowo. Ilość przepuszczanego światła zależy od kategorii przepuszczalności światła

         

 

 

 

Kategoria 1 – przepuszcza od 43 do 80% światła     

najlepiej sprawdzą się przy słabszym oświetleniu, w pochmurne dni.

 

 

 

Kategoria 2 – przepuszcza od 18 do 43 % światła

najlepiej sprawdzą się przy średnim nasłonecznieniu.

 

 

Kategoria 3 – przepuszcza od 8 do 18% światła

najlepiej sprawdzą się przy mocnym nasłonecznieniu,

również w górach i nad wodą.

 

 

 

Kategoria 4 – przepuszcza od 3 do 8% światła

    najlepiej sprawdzą się przy bardzo mocnym słońcu  szczególnie w strefach geograficznych o dużym natężeniu światła słonecznego,jak również przy uprawianiu sportów wodnych i zimowych.

Uwaga: Nie można ich używać przy prowadzeniu samochodu.

Do użytku codziennego najlepsze będą okulary z kategorii 2 lub 3.

 

Polaryzacja 

 

Polaryzacja jest to dodatkowy filtr, który niweluje poziome promienie słoneczne oślepiające nas na przykład podczas jazdy samochodem, szusowania po stoku czy żeglowania. Polaryzacja blokuje szkodliwe odblaski, dzięki temu zapobiega podrażnieniom i zmęczeniu oczu. Kiedy nie oślepia nas ostre światło, nie mrużymy oczu i rzadziej cierpimy na ból głowy po przebywaniu na słońcu. Dodatkowo obraz widziany przez okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją cechuje duży kontrast i nasycone kolory. Tego typu okulary przeciwsłoneczne są polecane wszystkim. Jednak szczególną uwagę powinni zwrócić na nie  kierowcy, aby wyeliminować odbicia światła od asfaltu i szyb samochodów jadących z naprzeciwka. Polaryzację również bardzo cenią sobie osoby które mają doczynienia ze sportami wodnymi, czy poprostu łowieniem ryb: Przez okulary polaryzacyjne nie widać lustra wody tylko to co jest pod nim.

 

 

 

 

 

Fotochrom

 

Są to inteligentne soczewki okularowe, które reagują na światło - przyciemniają się na słońcu, a w pomieszczeniach rozjaśniają się. Okulary z soczewkami fotochromatycznymi zmieniają swoje zabarwienie w zależności od natężenia słońca. Intensywność zabarwienia powoduje promieniowanie UV. To jak mocno zabarwi się nam fotochrom zależy, więc od nasłonecznienia i przenikalności UV przez chmury. Jeśli nie ma słońca, fotochrom zostanie jasny bądź prawie jasny, jest to zależne od jakośći i typu filtru. Fotochromy dostępne są w wielu kolorach, ale najbardziej powszechne kolory to brąz bądź szary. Jeżeli decydujemy się na okulary fotochromatyczne i chcemy korzystać z okularów przez długie lata, radzimy zdecydować się na soczewki okularowe z najlepszej jakości fotochromem. Będą przejrzyste w pomieszczeniach i w nocy, a w dzień przy silnym śłońcu zabarwią się nawet do 87 %. Najnowszym i najbardziej zawansowan technologicznie fotochromem jest TRANSITIONS® SIGNATURE®​.  Soczewki te zostały zaprojektowane tak, aby szybko adaptowały się od przejrzystości w pomieszczeniach do pełnego zabarwienia w jasnym świetle słonecznym. Zapewniają wyraźną przewagę nad soczewkami przejrzystymi w codziennym stosowaniu. Soczewki Transitions Signature dostosowują się do zmiennych warunków oświetleniowych, przez co stale mają taki stopień zabarwienia, jakiego potrzebujesz. 

 

 

TRANSITIONS® SIGNATURE®

 

  • Całkowicie przejrzyste w pomieszczeniach oraz wieczorem i nocą
  • Duża szybkość powrotu do zwykłego zabarwienia
  • Blokują 100% promieniowania UVA i UVB
  • Dostępne we wszystkich mocach optycznych i pasujace do wszystkich rodzajów oprawek okularowych